Instagram Facebook

O konkursie

Momenty fascynującego świata przyrody Kaszub Północnych uchwycone aparatem przez wszystkich fotografujących. Nadmorski Park Krajobrazowy i jego otulina dostarczają wiele okazji do budowania więzi z naturą i doświadczenia jej piękna o każdej porze dnia i roku.

Przedmiotem konkursu są fotografie natury (np. aleje, brzeg morski, klify, krajobrazy, ptaki, porosty, dziko występujące rośliny, grzyby, zwierzęta, Zatoka Pucka i/lub ciekawe przyrodniczo miejsca, ekologia) na obszarze powiatu puckiego.

Cele konkursu

  • zainteresowanie mieszkańców,-ek powiatu puckiego walorami przyrodniczymi Kaszub Północnych (w tym Nadmorskiego Parku Krajobrazowego) oraz sztuką fotografii
  • zainteresowanie turystów,-ek walorami przyrodniczymi Kaszub Północnych (w tym Nadmorskiego Parku Krajobrazowego) oraz sztuką fotografii
  • kształtowanie więzi mieszkańców z regionem
  • utworzenie z najlepszych fotografii wystawy, która udostępniana będzie w miejscach publicznych na terenie powiatu puckiego
  • kształtowanie świadomości na temat etyki w fotografii przyrodniczej
  • integracja lokalnej społeczności z turystami
  • upowszechnianie wiedzy przyrodniczej

Organizator konkursu - Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne" LOT

Stowarzyszenie zawiązało się w roku 2000. Misją organizacji jest pokazywanie Kaszub Północnych jako raju dla podróżujących ceniących naturę, dziedzictwo, kulturę. Chcemy utrzymać status rozpoznawalnej marki turystycznej w Polsce. Jednym z celów jest rozwój kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, szczególnie kaszubskiej poprzez organizację wystaw, festiwali, spacerów.

Wydawnictwa przyrodnicze

Album fotografii przyrodniczej „Naturalnie, Kaszuby Północne” 

Album zawiera ponad 150 fotografii przyrodniczych ziemi puckiej blisko 50 autorek_ów, którzy tu mieszkają lub są turystami z plemienia natury. Część zdjęć została nadesłana
w ramach pierwszego ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Naturalnie, Kaszuby Północne” zorganizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kaszuby Północne”.
Prace ukazują Zatokę Pucką, ptaki, aleje, krajobrazy, brzeg morski, dziko występujące
rośliny i zwierzęta. Z obrazów wyłania się mapa ciekawych miejsc do obserwacji
i kontemplacji przyrody. Należy przygotować się na dużą dawkę cudownych widoków
podanych za pomocą świetnych kadrów.

Format: 30 x 24 cm
Język: polski, angielski, kaszubski
Liczba stron: 182
Oprawa: twarda
Nr ISBN 978-83-968411-0-0

Dostępny: Nowa karta (kaszubskaksiazka.pl)

Kaszuby Północne na 4 pory roku. Przewodnik

Smagane surowymi wiatrami brzegi Bałtyku oraz najbardziej nasłoneczniona zatoka w Polsce – Zatoka Pucka. Zimą można obserwować zorzę polarną. Zmiany pór roku zwiastują tu dalecy ptasi przybysze, zatrzymujący się jesienią i wiosną w drodze między Arktyką a cieplejszymi krajami. Choć to nie pojezierze, znajdują się tu najczystsze z polskich jezior. Oto Kaszuby Północne, gdzie można odkrywać niezwykłe krajobrazy, zjawiska przyrodnicze oraz rośliny i zwierzęta, których próżno szukać w innych regionach Polski.

Autorzy: Piotr Kowalewski, Katarzyna Rosińska, Jarosław Nowakowski
Format: 15 x 21cm
Język: polski
Liczba stron: 80
Oprawa: miękka
Miejsce i rok wydania: Kłanino, 2022
ISBN: 978-83-915496-3-6

Dostępny: Kaszuby Północne na 4 pory roku. Przewodnik CZEC Kaszubskie Książki i Upominki – Pamiątki z Kaszub

„Aleje na 4 pory roku. Naturalnie, Kaszuby Północne”

To album i przewodnik po olśniewających drogach. W książce zapraszamy na wędrówkę szlakiem najpiękniejszych, najciekawszych i najstarszych alej Kaszub Północnych, podczas której poznamy niezwykłą historię tych stron, a także ich przyrodnicze skarby.
Dostępny w formie ebooka oraz audiobooka.

Lektorka: Magdalena Kropidłowska
Autorki,-rzy: Julia Kończak, Paulina Kościńska, Piotr Kowalewski, Michał Staniszewski
Redaktor: Stanisław Łubieński
Koordynatorka: Barbara Mudlaff
Korektorka językowa: Karolina Serkowska-Sieciechowska

Dostępny: Aleje na 4 pory roku. Naturalnie, Kaszuby Północne – e-Publikacje – Kaszuby Północne LOT (kaszubypolnocne.pl)

Patronat

Patronat: Kaszuby Północne.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Władysławowo, Gminy Krokowa, Powiatu Puckiego, Gminy Kosakowo.

 

Nagrody dla stowarzyszenia

  • Album fotografii przyrodniczej „Naturalnie, Kaszuby Północne” otrzymał nagrodę za edytorstwo w XXIV Konkursie Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach COSTERINA, 2024 r., III miejsce w 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w kategorii albumy krajoznawcze, II miejsce w konkursie Pamiątka z Polski
  • Nasz przewodnik przyrodniczy „Kaszuby Północne na 4 pory roku” został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Róża Regionów (luty 2019 r.) oraz w konkursie o Medal Mercurius Gedanensis podczas Free Time Festiwal w 2019 r. w Gdańsku. Znalazł się w pierwszej trójce podczas konkursu Tourism Trends Awards (marzec 2019 r.). Przewodnik był nominowany w kategorii „Marketing kierunku. Opowieść o mieście.”
  • W 2021 roku nasze Stowarzyszenie zdobyło pierwsze miejsce za film o charakterze przyrodniczym pt. „Kaszuby Północne – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie” w konkursie „Kadry z Polski… i nie tylko” kategorii „Mój region najpiękniejszy”. Trzyminutowy spot promuje turystyczne walory subregionu.
    Ów film otrzymał na 16. Festiwalu FilmAT I nagrodę w konkursie krajowym, II miejsce w konkursie międzynarodowym w kategorii komunikacja turystyczna – promocja regionu oraz Grand Prix Turystyki.
  • Za Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych otrzymaliśmy Medal Mercurius Gedanensis w kategorii produkt turystyczny podczas Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego 2015
  • Za stronę internetową www.kaszubypolnocne.pl wyróżnienie w konkursie Medal Mercurius Gedanensis w kategorii strona internetowa podczas Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego 2015
  • Za film promocyjny „Kaszuby Północne-morze inspiracji” – wyróżnienie w konkursie Bursztynowy Kompas o tytuł „Najlepsza promocja turystyki województwa pomorskiego 2013” w kategorii kampania promocyjna (17. Gdańskie Targi Turystyczne 2014).
TOP